Інформація

Класифікація ліфтів

 
За призначенням:


- Пасажирські ліфти. Для перевезення людей. Також допускається перевезення вантажів, якщо загальна маса пасажирів з вантажем не перевищить вантажопідйомності ліфта.
- Лікарняні. Ліфти для лікувально-профілактичних установ. Використовуються для транспортування хворих, в тому числі на лікарняних транспортних засобах (каталках, інвалідних візках) з супроводжуючим персоналом (як правило, ліфтером).
- Вантажопасажирські. Для транспортування людей та вантажів. Має збільшену площу підлоги і розмір дверей. В наш час дані ліфти називаються «Пасажирськими».
- Вантажні. Для транспортування вантажів, матеріалів та устаткування.
- Вантажні з провідником. Для транспортування вантажів та супроводжуючих їх осіб.
- Вантажні без провідника. Для транспортування тільки вантажів. Обладнуються зовнішнім управлінням, переміщення людей в цих ліфтах не допускається.
- Вантажні малі. Використовуються як правило в ресторанах і кафе (для підйому продуктів харчування), бібліотеках, складах і т. д. Вантажопідйомність, як правило, від 5 до 300 кг. Підйом людей на них категорично заборонено.
- Промислові. Для встановлення в будівлях з запиленням, що містить агресивні гази, вибухо- і пожежонебезпечним навколишнім середовищем та для небезпечних виробництв.


За конструкцією:
- Вижимні. У такому ліфті канати обхоплюють кабіну знизу.
- Тротуарні. Кабіна виїжджає з підлоги. Тротуарний ліфт може бути вижимним.
- Вантажні з монорельсів, вбудованих в кабіну.
- Вантажні (малі магазинні).
- Інвалідні платформи. Призначені для переміщення людей з обмеженими фізичними здібностями в котеджах, адміністративних і громадських будівлях.
- Пневмоліфти. Працюють за рахунок повітря, яке викачується з циліндра в секції вище кабіни, остання починає підніматися під дією атмосферного тиску знизу кабіни. Підйом здійснюється за рахунок різниці в тисках знизу і зверху кабіни.
- Гідравлічні.
- Котеджні. Від звичайних серійних пасажирських ліфтів відрізняються наступним: низьке енергоспоживання, можливість працювати в автономному режимі при перебоях електроживлення в будинку, мала вага, мінімальні габарити шахти.
- Будівельні підйомники. Призначені для підйому та подачі різних вантажів всередину отворів будівель або на дах.
- Ножицевидні підйомники. Фіксований підйомний пристрій, призначений для вертикального переміщення предметів з одного рівня на іншій.
- Системи паркування автомобілів.
- Панорамні. Не мають власних ліфтових шахт. З кабіни панорамного ліфта пасажирам відкривається огляд зовнішнього простору. Прозорість стін ліфта позбавляє деяких людей відчуття дискомфорту під час перебування в обмеженому просторі.
- Домашні ліфти. Ліфти встановлюються в квартирах і житлових будинках з живленням від звичайної мережі 220 В змінного струму, здатні за мінімальної потужності (від 700 Вт) піднімати і опускати до 300 кг, потрібна мала вага ліфта для зменшення впливу на будівельні конструкції.


За конструкцією приводу:
- З електричним приводом:
- З барабанними лебідками. Мають жорстке з'єднання кабіни і противаги з барабаном.
- Лебідки з канатоведучим шківом. Не мають жорсткого з'єднання кабіни і противаги з канатоведучим шківом.
- З гідравлічним приводом.
- З пневматичним приводом.
За конструкцією приводу розрізняють лебідки редукторні і безредукторним приводом. Лебідки з редукторним приводом застосовуються на ліфтах з невеликими швидкостями, безредукторны лебідки застосовують, навпаки, на ліфтах з великими швидкостями.


Цікаві факти


Існують ліфти і для судів. Вони були побудовані (і деякі діють досі) в Канаді, Німеччині, Франції та Росії.
З початку XXI століття ведеться розробка проектів по створенню космічного ліфта, який би дозволив піднімати вантажі на навколоземну орбіту.
Розповідь, що використовується для представлення нових проектів, називається « презентацією для ліфта». Вважається, що така презентація повинна бути досить короткою, щоб її можна було повністю розповісти за час поїздки в ліфті.
Найвищий хмарочос США («Сірс Тауер» в Чикаго) має 106 ліфтів, 16 з яких — двоповерхові, тобто приймають і висаджують пасажирів відразу з двох поверхів. Два експрес-ліфта для відвідувачів оглядового майданчика на даху долають 412 метрів за хвилину і кілька секунд.
Найбільш швидкісні ліфти встановлені у вежі Тайбей 101 — 16,83 м / с (60,6 км / год).